Biografia

Aurelius Q. je trenčianskou džezovou stálicou.

Pred desiatimi rokmi sa v klubovni Trenčianskeho múzea po večeroch schádzali mladí chlapci a z nesmelých melódií sa časom postupne vykľuli pútavé džezové variácie. Mladí muzikanti sa poriadne "zahryzli" do svojej vášne a hudba sa pre nich stala oddychom, radosťou, vášňou a možnosťou stretávať sa so svojími rovesníkmi na kvalitných podujatiach. V priestoroch múzea okúsili aj prvé úspechy, keď najskôr pripravili pre verejnosť otvorenú skúšku a neskôr sa v pivničných priestoroch pravidelne schádzali s fanúšikmi džezu. Keďže ich bolo na začiatku päť a neďaleko bol známy rímsky nápis, tip na meno skupiny nebol ani veľmi ťažký. Rímsky cisár Marcus Aurelius im dal do vienka svoje meno, keď k tomu pridali počet hudobníkov vznikol pútavý názov Aurelius Quintet. Prvý koncert mimo budovy múzea bol opäť na pôde tejto inštitúcie - na Trenčianskom hrade...

Dodnes účinkuje Aurelius Q. v "klasickej" zostave Peter Belák, Erich Vladár, Ivan Letaši a Peter Sedlák. Dopĺňa ich Dušan Rozemberg, Radka Kvasničková a Števo Šebík. Za uplynulé roky s kapelou účinkovali aj Peter Hozlár, Ján Babič, Martin Horný, vynikajúci ruský saxofonista Ruslan Nikolajev.

S "Aureliusom" hrali a spievali aj viaceré hviezdy džezového neba - Peter Lipa, Andrej Šeban, Richard Műller, Jana Koubková.

Za desaťročie nahral Aurelius Q. CD nosič Hore bez-dole jazz. Vianočná tematika v džezovom rúchu je sviežou ponukou Vianoc na kazete Koledy v modrom a to v inom rytme, než sme boli doteraz zvyknutí. V Slovenskom rozhlase nahrali reláciu s trenčianskym folklórom na džezovú nôtu.

Kapela stála aj pri zrode Trenčianskeho jazzového festivalu, keď zorganizovala jeho prvý ročník. Dodnes si chlapci (dnes vlastne už zrelí muži) spomínajú na zháňanie financií na festival, keď jedným zo sponzorov bola napr. Čistiareň peria so sumou 500 korún. Organizátorskú štafetu potom prevzali Ján Babič a agentúra Kvart.

V kine Hviezda sa teda môžu pamätníci stretnúť so "svojou" kapelou Aurelius Q. v sobotu 8. decembra o 19.00 hod. Kvalitu zaručujú aj hostia večera - mím Vlado Kulíšek (možno aj muzicírujúci), perkusista Eddie Portela, Oliver Kováč a Andrea Čižmárová s temperamentným flamencom, klavírny virtuóz František Pergler z Trenčína, Martin Bičan (husle), Ľubo Ľupták (gitara).

Trenčín teda opäť zažije džezový sviatok.

Leo Kužela

TRENČIANSKE NOVINY 3. DECEMBRA 2001

 

Aurelius Q. je v súčasnosti nasledujúce zoskupenie muzikantov, ktorí vystupujú podľa potreby a možností v rôznom počte a zložení.

  • Peter Belák – gitara, perkusie
  • Erich Vladár – klávesové nástroje
  • Peter Sedlák – spev, perkusie
  • Ivan Letaši – basová gitara
  • Dušan Rozenberg – bicie nástroje
  • Marian Karšay – bicie nástroje
  • Kristína Hlístová – husle

Kapela je aktívnou súčasťou súčasnej slovenskej a českej klubovej hudobnej scény. Ich momentálnym domovom je trenčiansky Jamm Club, ale môžete ich stretnúť aj na jazzových festivaloch a rôznych kultúrnych podujatiach.

 
webdesign: PC Centrum | login