Koledy v modrom

Koledy v modrom
mp3 Tichá noc
mp3 Nebeskí lietajú duchovia
mp3 O chýr preblahý
mp3 Nesiem vám noviny
mp3 Aký je to svit
mp3 Narodil sa Kristus Pán
mp3 Pásli ovce valasi
mp3 Do hory, do lesa valasi
mp3 Away In A manger
mp3 What Child Is This, Who Laid To Rest (old English melody)
mp3 Signum
mp3 Silent night
mp3 Vstávajte pastieri
mp3 Veselé vianočné hody

2004 PH studio Dubnica nad Váhom

Nevieme - a evanjeliová zvesť o tom, ako sa v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán, nám to viac neprezradí - koľko pastierov oslavovalo a chválilo Najvyššieho za všetko, čo počuli a videli v Betleheme, mám však silný pocit, že prinajmenšom jeden z týchto pastierov mal vo svojej genetickej výbave synkopovaný rytmus a slávnu kométu nad jasličkami zrodu vnímal ako stop-time muziky, ktorú dovtedy nikto nepočul. Možno to bol pastier povestnej čiernej ovce a v jeho potomkoch sa zrodila oná krehká a zároveň živočíšna mohutnosť, akou je jazz. Album "Koledy v modrom" skvelej trenčianskej formácie Aurelius Quintet ma v tomto pocite utvrdzuje mierou vrchovatou.

Je pravda - vianočné albumy sú v hudobnom šoubiznise niečo ako jednohubky, použiteľné akurát tak na jeden večer koncentrovanej rodinnej blízkosti. A takpovediac kanonizovanej idyly. No vianočné posolstvo - ak ho berieme len trochu vážne - by malo prepodstatňovať naše životy a vzťahy počas všetkých dní, v ktorých nám prichodí - ak môžem použiť slovník Dominika Tatarku - obcovať, teda túžiť po obci, spoločenstve a obyčajnom dorozumení. A koledy - aj keď ich čas je vymedzený limitmi cirkevného kalendára - túto energiu obsahujú a vyžarujú. Čitateľa týchto riadkov asi trochu mätiem. Najskôr hovorím o pastierovi s jazzovými génmi a potom o rustikálnej ľudovej piesňovej forme, ako je koleda. Právom sa môže pýtať, ako to všetko súvisí. Nuž - odpoveď nájde na prítomnom albume!

Div sa svete, chlapci (a či pastieri?) z Aureliusu na čele s precízne aranžujúcim bačom a kapelníkom Petrom Belákom siahli, ako dosiaľ nik, vo svojej muzike práve po múze, ktorá si koleduje o koledu. A ako sa na radodajných a radohrajných muzikantov patrí, nič jej nezostali dlžní. Ba zviedli ju až tam, kde doteraz nikdy nebola. Do takej domácnosti, v ktorej podávajú synkopovanú kapustnicu a hebučkých kapríkov swingu - pravda, po oblátkach folk - jazzovej fúzie s medom anjelských spevov a scatov. Trúfalo zmenili kde-tu rytmus (taký preblahý chýr a predrahý čas v hábe bossanovy, alebo 5/4 zadŕhavý tep toho, kto vám nesie novinu), inde harmónie (so swingom do hory a do lesa, ale aj v tradicionáli Greensleeves) i melodickú intonačnú linku (tá vlastne nikde ortodoxne nekopíruje folklórny úzus, ale posúva ho nezvyčajným frázovaním i moduláciou s rozpoznateľným východiskom).

V inštrumentácii okrem čarujúcej gitary Petra Beláka, hodvábnej a pulzujúcej bassgitary Ivana Letašiho, vcítenej náladotvorby klávesistu Ericha Vladára a tikotu energicky sa vyžhavených paličiek Jána Babiča nechýbajú ani prskavky perkusií, ani vtáčí spev flautičky, a írečitý ozembuch, vrátane všetkého, čo v nahrávacom štúdiu Ivana Kuvíka bolo po ruke. A v tom všetkom sa hladivo a drsne, soulovo, hrdelne i prizmaticky (vždy však nápadito a stále lepšie) presadzuje flexibilný hlas Petra Sedláka. A napokon - no celkom iste nie na poslednom mieste - treba uviesť skutočný objav Aureliusu, hosťújúcu Petru Vladárovú, ktorej feeling i výraz (trebárs na pesničke Away to Manger) by zazávidela aj Aretha Franklin.

Nuž a ako inak - všetku tú hodovnícku štedrosť a pestrosť rámuje najkrajší vianočný štandard Tichá noc (aj keď v našich končinách sú predstavy o tichu naozaj svojrázne). Možno si v tejto chvíli spomeniete na Chaplinove opustené a smutné Vianoce v Zlatej horúčke (kedy sa sám rozveseľuje tak, že s vidličkami, zapichnutými v žemliach, tancuje kankán). Aurelius Quintet Vás chce rozveseliť - povedzme - koledami v modrom. Nie preto, že ste sami, ale preto, aby ste boli spolu. Aby v tej božej obci bolo všetkým obecne, spoločne, vianočne. Voňavo a dobre. V obci, pred ktorou sa sklonili i najmúdrejší, prinášajúc zo svojich pokladníc zlato, kadidlo a myrhu. A štedrý jazz.

Marián Kvasnička

<< Diskografia

 
webdesign: PC Centrum | login