Folk ways 2

Folk ways 2
mp3 Nedeľa v Šumiaci
mp3 Čo sa deje vo svete
mp3 Hore v horách
mp3 Terchová
mp3 Trenčianske hodiny
mp3 V tom Pršianskom poli
mp3 Hoc aj Pohorelá...
mp3 To tá Heľpa
mp3 Spievaj že si spievaj
mp3 Sarabanda

2007 PH studio Trenčín

CD „Folk ways 2“ trenčianskej džezovej formácie Aurelius Q., je voľným pokračovaním predchádzajúceho albumu skupiny, s rovnomenným názvom. A.Q. pokračuje v aranžovaní slovenských folklórnych piesní a motívov do džezových úprav. Tento album oproti predchádzajúcemu prekračuje hranice trenčianskeho regiónu a obsahuje motívy ľudových piesní z Terchovej, Šumiaca, Heľpy, Pohorelej... Aurelius dokonca siahol k úprave ľudovej renesančnej skladby Sarabanda, z Vietorisovho kodexu. Ďalšou odlišnosťou oproti predchádzajúcemu cd je väčšia multižánrovosť a počet muzikantov, ktorý sa vyšplhal na 21. Keď by chcel niekto veľmi škatulkovať túto muziku asi by dostala nálepku etno džezu. To však nie je dôležité, podstatné je aby si našla svojich poslucháčov.

Na albume je použitý tiež originál slovenský folklór, ktorý dodala známa trenčianska folklórna skupina Brezina s primášom Ľubomírom Petrovičom. S Brezinou si zaspievala talentovaná 9-ročná speváčka Terezka Kohoutová pod vedením Jarky Kohútovej, vedúcej spevu a tanca, z detského folklórneho súboru Kornička.

Veľkým experimentom na tejto nahrávke je spolupráca s brnenskou kapelou TUBABU, s kapelníkom Broňom Pavlíčkom. Táto zostava hrá na afrických bubnoch a perkusiách rytmy západnej Afriky. Niekoľko spoločných vystúpení s A.Q. v kluboch a na trenčianskom džezovom festivale vyústili k pozvaniu kapely do nahrávacieho štúdia. Skupina TUBABU prijala fúziu džezu, afrických rytmov a slovenského folklóru s nadšením a tak výrazne prispela svojou troškou do hudobného mlyna A.Q.

Latinsko-americké perkusie zastupujú na nahrávke dvaja perkusionisti. Prvý z nich je dlhoročný kamarát A.Q., Eddy Portella z Bratislavy, ktorý prijal pozvanie na nahrávanie aj predchádzajúceho cd A.Q. Eddy je jedným z najvyťaženejších perkusionistov na Slovensku. Je členom skupín Mango Molas, Mango Salseros a spolupracuje s poprednými slovenskými džezmenmi ako Pavol Bodnár, Martin Valihora, Radovan Tariška a ďalší. Druhým perkusionistom je talentovaný muzikant z Novej Dubnice, Robert Rehák, ktorý je externým hráčom A.Q. Spolupracuje tiež s trenčianskymi skupinami Haze a Pulz.

Džezové dychy na cd zastupujú traja muzikanti. Jozef Králik, hráč na tenorsax, je ďalším externým členom kapely a výraznou posilou A.Q. Taktiež účinkoval aj na nahrávke predchádzajúceho albumu. Vynikajúca flautistka Sisa Michalidesová z Bratislavy je v slovenskej džezovej komunite dosť známa. Aurelius použil jej príťažlivú flautu aj v nahrávke Koledy v modrom. Na albume Folk way 2 poteší poslucháčov svojou džezovou píšťalkou v skladbe Spievaj že si spievaj. Pozvanie na nahrávanie prijal ďalší bratislavský muzikant, hráč na barytonsax, tenorsax a flautu, Erik Rothenstein. Erik je absolventom džezovej fakulty v rakúskom Grazi a má za sebou množstvo vystúpení s poprednými slovenskými i zahraničnými džezmenmi.

Aurelius Q. tiež potešila spolupráca s talentovanou trenčianskou speváčkou Terezou Rajnincovou, ktorá momentálne študuje džezový spev v Prahe. Jej skvelý hlas je zachytený v dvoch ľudových piesňach a je určite ozdobou tohto albumu.

A zoznam muzikantov uzatvára kmeňová zostava Aurelius Q., Peter Belák - gitary, Erich Vladár - klávesy, Ivan Letaši - basgitara, Peter Sedlák - spev a Juraj Šušaník - bicie nástroje.

Netreba však zabudnúť na trojicu zvukových technikov Petra Hajša, Mariána Fera a Františka Fanča, ktorý boli rozhodne ďalšími členmi kapely a bez ktorých by tento album nemohol uzrieť svetlo sveta. Ku kvalite nahrávky určite prispela aj príjemná atmosféra Piano klubu, ktorý poskytuje veľké pohodlie pri koncertnej a štúdiovej činnosti.

Veríme že úpúta aj pôsobivý obal, ktorý stvorili dvaja nádejní fotografi, Dagmara Leitmanová a Michal Štefan.

<< Diskografia

 
webdesign: PC Centrum | login